İnternet Hizmetleri
Bilgi Toplumu Hizmetleri
Zamanaşımı Duyuruları
Günlük Bülten
VİOP Bülteni
Pay Piyasası
GİP
VİOP
Önerileriniz
Sorularınız
Sektör Linkleri
Borsa Sözlüğü
Acil Durum Planı
İnternet Şubesi Giriş
// Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası

 

 •  Emirler


  a)-Emir Yöntemleri

  -Limit (LMT) : Belirtilen limit seviyesine kadar işlemlerin gerçekleşmesi için kullanılır. Fiyat ve miktar girilmesi zorunludur.

  -Piyasa (PYS) : Piyasa fiyatı (cari fiyat)’ndan başlayarak girilen miktar kadar emrin karşılanmasını sağlar. PYS emriyle birlikte “En iyi fiyat” seçeneği seçilirse sadece o anda bekleyen en iyi fiyat seviyesindeki emirlerle eşleşir.

  -Kapanış Fiyatından (KAP) : Gün sonunda ilan edilen uzlaşma fiyatı üzerinden işlemler gerçekleşir. Uzlaşma fiyatı ilanından sonra “kapanış fiyatından” emirler eşleşir. Bu eşleşmeden sonra kalan “kapanış fiyatından” emirler ise uzlaşma fiyatını karşılayan normal seans emirleriyle eşleşir. KAP emirleri KPY emir türü ve SNS emir süresi kullanılarak sisteme iletilir.

  b)-Emir Türleri

  -Kalanı Pasife Yaz (KPY) : Emrin tamamının gerçekleşmesi esas olmakla birlikte, tamamı gerçekleşemeyecek durumda ise kalan miktarın pasife yazılmasını sağlayan emir türüdür.

  -Gerçekleşmezse İptal Et (GİE) : Emrin tamamının gerçekleşmesi, tamamı gerçekleşmez ise tamamının iptal edildiği emir türüdür.

  -Kalanı İptal Et (KİE) : Karşı tarafta bekleyen emirlerin durumuna göre, emrin tamamının veya bir kısmının gerçekleşmesi, kalan kısmının iptal edilmesini sağlayan emir türüdür.

  -Şarta Bağlı (SAR) : İlgili sözleşmede gerçekleşen son işlem fiyatının, emrin aktivasyon fiyatına eşit veya alış emirleri için daha yüksek ve satış emirleri için daha düşük olması durumunda, emrin işlem sisteminde aktif hale gelmesi için kullanılır. Bu emir türü kullanıldığında aktivasyon fiyatı da girilmek zorundadır.

  -Strateji Emirleri : Hepsi veya hiçbiri, Biri diğerini iptal eder ve biri diğerini aktive eder türleri vardır.

  c)-Emir Süreleri

  -Seans (SNS) : Emir girildiği seans geçerlidir.

  -Günlük (GUN) : Emir girildiği günde geçerlidir.

  -İptale Kadar Geçerli (IKG) : Emir ilgili sözleşmenin vade sonuna kadar geçerlidir.

  -Tarihli (TAR) : Emir belirtilen tarihe kadar geçerlidir.

  IKG VE TAR emirleri seçildiğinde fiyat limitleri dışında emir verilebilir.

        <<<---   VİOP ana sayfasına dön


 

Menkul Kıymet ve diğer Sermaye Piyasası araçlarından elde edilecek gelirlerin vergilendirilmesi
Kamuyu Aydınlatma Formu
 
      © 2014 Euro Finans Menkul Değerler A.Ş.
      Tüm Hakları Saklıdır.   |   Genel Hükümler   |   Gizlilik Politikası   |   www.eurofinansmenkul.com   |     info@euroyatirim.com.tr
BİST Pay piyasası ve endeks verileri, VİOP verileri, Tahvil-repo verileri, haberler, serbest piyasa ve uluslararası veriler
kapanış verileridir. Verileri izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

BİST isim ve logosu BİST adına tescilli olup, izinsiz kullanılamaz. İktibas edilemez, değiştirilemez ve/veya çoğaltılamaz. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen
BİST'e ait olup, tekrar yayımlanamaz. Bu kapsamda, hiçbir açık veya örtülü lisans verilmemektedir.

BİST ismi, logosu veya BİST ismi altında açıklanan bilgiler kullanılarak oluşturulan uygulamalardaki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanarak yapılan işlemlerden doğacak
her türlü maddi/manevi zarardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı BİST sorumlu tutulamaz.