İnternet Hizmetleri
Bilgi Toplumu Hizmetleri
Zamanaşımı Duyuruları
Günlük Bülten
VİOP Bülteni
Pay Piyasası
GİP
VİOP
Önerileriniz
Sorularınız
Sektör Linkleri
Borsa Sözlüğü
Acil Durum Planı
İnternet Şubesi Giriş
// Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası

 

 • VİOP'da Risk Yönetimi ve Teminatlandırma

  Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerini almak veya satmak için Takas Merkezi’ne yatırılması zorunlu olan asgari tutar başlangıç teminatıdır.

  Sürdürme teminatı, piyasadaki günlük fiyat değişimleri karşısında güncellenen teminat tutarlarının ve teminat olarak bulundurulması gereken varlık kompozisyonun koruması gereken asgari düzeydir.

  Oluşan zararlar veya nakit-dışı teminatların değerinin düşmesi sonucu teminat seviyesi sürdürme teminatının altına düşerse yatırımcıya margin call tamamlama çağrısı yapılır.

  Takasbank’ın kullandığı SPAN sistemi ile pozisyonu güncellenen hesaplar için son açık pozisyon ve son parametre dosyası verilerine göre “Bulunması gereken teminat” hesaplanır. Sürdürme teminatı bu teminatın yüzde 75’idir. Sürdürme teminatının, toplam teminat+-Toplam kar zarar’a oranı yüzde 100’den büyükse hesap riskli duruma düşer. Risksizden riskliye doğru 0,1,2 ve3 olarak dört risk seviyesi belirlenmiştir.


   
   Risk Oranı (%)  Risk Seviyesi
   75 ve altı  0
   75 ile 90 arası  1
   90 ile 100 arası  2
   100'ün üstü  3


  0 seviyesi risksiz seviyedir,1 ve 2 risk seviyeleri uyarı niteliğindedir, 3 risk seviyesi ise hesabın margin call’da olduğunu yani riskli hesap olduğunu belirtir. Riskli hesabın pasif emirleri otomatik olarak iptal edilir. Riskli hesap teminat yatırarak ve/veya bulunması gereken teminat tutarı azaltıcı işlem yaparak riskli durumdan çıkabilir. Bir önceki güne ilişkin teminat tamamlama çağrısı bulunan hesaplar risk azaltıcı işlem yaparak veya nakit teminat yatırarak riskli durumdan çıkabilir.

  Piyasada gerçekleşen işlemler için portföy bazında teminatlandırma yöntemi uygulanır. Portföy bazında teminat hesaplanmasına esas teşkil edecek parametreler Takasbank tarafından belirlenir ve duyurulur. Takasbank, Portföy bazında teminatlandırma işlemlerinde SPAN algoritmasını kullanır. SPAN algoritmasında, değişik fiyat ve volatilite değişim seviyelerine dayalı olarak oluşturulan senaryolar arasından maksimum risk göz önünde bulundurularak, teminat tutarı portföy bazında hesaplanmaktadır. SPAN aynı dayanak varlığa bağlı sözleşmeleri gruplandırarak analiz eder.

        <<<---   VİOP ana sayfasına dön


 

Menkul Kıymet ve diğer Sermaye Piyasası araçlarından elde edilecek gelirlerin vergilendirilmesi
Kamuyu Aydınlatma Formu
 
      © 2014 Euro Finans Menkul Değerler A.Ş.
      Tüm Hakları Saklıdır.   |   Genel Hükümler   |   Gizlilik Politikası   |   www.eurofinansmenkul.com   |     info@euroyatirim.com.tr
BİST Pay piyasası ve endeks verileri, VİOP verileri, Tahvil-repo verileri, haberler, serbest piyasa ve uluslararası veriler
kapanış verileridir. Verileri izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

BİST isim ve logosu BİST adına tescilli olup, izinsiz kullanılamaz. İktibas edilemez, değiştirilemez ve/veya çoğaltılamaz. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen
BİST'e ait olup, tekrar yayımlanamaz. Bu kapsamda, hiçbir açık veya örtülü lisans verilmemektedir.

BİST ismi, logosu veya BİST ismi altında açıklanan bilgiler kullanılarak oluşturulan uygulamalardaki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanarak yapılan işlemlerden doğacak
her türlü maddi/manevi zarardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı BİST sorumlu tutulamaz.