İnternet Hizmetleri
Bilgi Toplumu Hizmetleri
Zamanaşımı Duyuruları
Günlük Bülten
VİOP Bülteni
Pay Piyasası
GİP
VİOP
Önerileriniz
Sorularınız
Sektör Linkleri
Borsa Sözlüğü
Acil Durum Planı
İnternet Şubesi Giriş
// Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası

 

 •  Uzalaşma Fiyatı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

  Seans sonu hesapların güncellenmesinde kullanılan uzlaşma fiyatı aşağıdaki gibi hesaplanır ve en yakın fiyat adımına yuvarlanır :

  a)-Seans sona ermeden önceki son 10 dakika içerisinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin miktarlarına göre ağırlıklı fiyatlarının ortalaması günlük uzlaşma fiyatı olarak belirlenir.

  b)-Eğer son 10 dakikada 10 dan az işlem yapıldıysa, seans içinde gerçekleştirilen son 10 işlemin ağırlıklı fiyatlarının ortalaması uzlaşma fiyatı olarak ilan edilir.

  c)-Seans içinde 10’dan az işlem olduysa, seans içindeki tüm işlemlerin miktar ağırlıklı ortalama fiyatı

  d)-Seans içinde hiç işlem olmadıysa bir önceki günün uzlaşma fiyatı günlük uzlaşma fiyatı olarak belirlenir.

  Seans sonundaki yukarıdaki yöntemlerden hiçbirisiyle uzlaşma fiyatı belirlenemiyorsa, aşağıdaki yöntemler tek başına veya birlikte kullanılarak günlük uzlaşma fiyatı tespit edilir.

  a)-Seans sonundaki en iyi alış/satış kotasyonlarının ortalaması

  b)-Teorik vadeli işlem fiyatı

  Özel emir pazarında gerçekleşen işlemler hesaplamalara dahil edilmez. Uzlaşma fiyatı komitesi tarafından günlük uzlaşma fiyatının değiştirilmesi durumu saklıdır.


        <<<---   VİOP ana sayfasına dön


 

Menkul Kıymet ve diğer Sermaye Piyasası araçlarından elde edilecek gelirlerin vergilendirilmesi
Kamuyu Aydınlatma Formu
 
      © 2014 Euro Finans Menkul Değerler A.Ş.
      Tüm Hakları Saklıdır.   |   Genel Hükümler   |   Gizlilik Politikası   |   www.eurofinansmenkul.com   |     info@euroyatirim.com.tr
BİST Pay piyasası ve endeks verileri, VİOP verileri, Tahvil-repo verileri, haberler, serbest piyasa ve uluslararası veriler
kapanış verileridir. Verileri izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

BİST isim ve logosu BİST adına tescilli olup, izinsiz kullanılamaz. İktibas edilemez, değiştirilemez ve/veya çoğaltılamaz. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen
BİST'e ait olup, tekrar yayımlanamaz. Bu kapsamda, hiçbir açık veya örtülü lisans verilmemektedir.

BİST ismi, logosu veya BİST ismi altında açıklanan bilgiler kullanılarak oluşturulan uygulamalardaki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanarak yapılan işlemlerden doğacak
her türlü maddi/manevi zarardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı BİST sorumlu tutulamaz.