İnternet Hizmetleri
Bilgi Toplumu Hizmetleri
Zamanaşımı Duyuruları
Günlük Bülten
VİOP Bülteni
Pay Piyasası
GİP
VİOP
Önerileriniz
Sorularınız
Sektör Linkleri
Borsa Sözlüğü
Acil Durum Planı
İnternet Şubesi Giriş
// Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası

 

 •  Vade Sonu Uzalaşma Fiyatı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

  Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı ; Söz konusu sözleşmede vade sonuna dek kapatılmamış pozisyonların değerlemesinde esas alınacak olan fiyattır. Vadeli işlem sözleşmelerinde vade sonuna kadar kapatılmamış açık pozisyonlar vade sonu uzlaşma fiyatı üzerinden kapatılır.

  Vadeli işlem sözleşmelerinde vade sonu uzlaşma fiyatı sözleşme bazında farklılık göstermektedir. Sözleşmelerin vade sonu uzlaşma fiyatının belirlenme şekli aşağıdaki gibidir :

  - "VİOP-BİST 30" Vadeli İşlem Sözleşmesi : BIST-30 endeksine dahil olan pay senetlerinin son işlem gününde spot piyasada ikinci seans sürekli müzayede sonunda oluşan seanslık AOF’ndan hesaplanan endeks değeri ile BIST-30 endeks kapanış değerinin aritmetik ortalamasının en yakın fiyat adımına yuvarlanması ile elde edilen değerdir. Son işlem günü, spot piyasada ikinci seans ve/veya kapanış seansının kısmen veya tamamen kapalı olması veya açık olup da fiyat oluşmaması durumunda vade sonu uzlaşma fiyatı, Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından en son sürekli müzayedede oluşan AOF dikkate alınarak belirlenir.

  - "VİOP-TL Dolar" Vadeli İşlem Sözleşmesi : TCMB’nin son işlem günü saat 15:30 itibarıyla açıklayacağı gösterge niteliğindeki ABD Doları Satış Kuru

  - "VİOP-TL Euro" Vadeli İşlem Sözleşmesi : TCMB’nin son işlem günü saat 15:30 itibarıyla açıklayacağı gösterge niteliğindeki Euro Satış Kuru

  - "VİOP-Anadolu Kırmızı Buğday" Vadeli İşlem Sözleşmesi : Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı su sekilde hesaplanır:

  1. Kullanılacak fiyatların belirlenmesi:

  A. Son işlem günü ve öncesindeki bir is gününde Konya ve Polatlı Ticaret Borsası’nda Anadolu kırmızı sert buğdayının birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü derece baz kalitesi için gün sonu itibariyle oluşmuş fiyatların miktar ağırlıklı ortalaması her gün için ayrı ayrı hesaplanır. (Bu şekilde en fazla dört fiyat verisi elde edilir.)

  B. Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Karaman, Çorum, Uzunköprü ve Yozgat Ticaret Borsalarında Anadolu kırmızı sert buğdayı için son ilsem gününde ve önceki bir is gününde oluşmuş fiyatlar elde edilir. (Bu şekilde en fazla on dört fiyat verisi elde edilir.)

  • Konya ve/veya Polatlı Ticaret Borsası’nda birinci, ikinci, üçüncü veya dördüncü derecedeki Anadolu kırmızı sert buğdayların herhangi biri için borsada fiyat oluşmaması durumunda, miktar ağırlıklı ortalama fiyat hesaplamasında fiyat oluşmuş olan dereceler için oluşan fiyat ve miktar bilgileri dikkate alınır.

  • Konya ve Polatlı Ticaret Borsası’nda birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü derecedeki Anadolu kırmızı sert buğdaylarının hiçbirinde fiyat oluşmaması durumunda o gün için Polatlı Ticaret Borsası’ndan ya da Konya Ticaret Borsası’ndan fiyat verisi alınamadığı kabul edilir.

  • Polatlı ve Konya Ticaret Borsaları’nın dışındaki borsalardan son işlem gününde veya son işlem gününden önceki bir is gününde, Anadolu Kırmızı Sert buğdayı için fiyat oluşmaması durumunda, o gün için bu borsalardan fiyat alınamadığı kabul edilir. Bu durumda, bu borsaların fiyat bilgileri (2. maddede bahsedilen) aritmetik ortalamaya dahil edilmez.

  Yukarıda açıklanan tüm fiyatların (en fazla 18 fiyat verisi) aritmetik ortalaması bulunur. Bu fiyat vade sonu uzlaşma fiyatı olarak kabul edilir. Spot borsaların fiyat verisinin son işlem gününü takip eden işgünlerinde açıklanması durumunda, Uzlaşma Fiyatı Komitesi uzlaşma fiyatını son işlem gününü takip eden günde açıklayabilir veya spot borsaların son işlem günü fiyat verilerini dikkate almadan son işlem gününde açıklayabilir.

  Borsa, uygun koşulların sağlanması halinde, Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı hesaplanmasında fiyat verisi alınan borsaların sayısını artırabilir veya azaltabilir. Uzlaşma Fiyatı Komitesi, piyasa koşullarına göre Vade Sonu Uzlaşma Fiyatının hesaplanmasında spot piyasadan fiyat verisi alınan gün sayısını artırabilir veya azaltabilir. Uzlaşma Fiyatı Komitesi, Borsanın seans saatlerini ve takas sürecini dikkate alarak uzlaşma fiyatının hesaplanmasında spot borsalardaki seansın bir kısmında oluşan fiyat verilerini dikkate alabilir.Spot borsalardan alınan fiyatlar, dayanak varlığın teslim edilmesi halinde doğabilecek KDV ve benzeri satış vergileri hariç olarak dikkate alınır.

  - "VİOP-Egepamuk" Vadeli İşlem Sözleşmesi : Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı su şekilde hesaplanır:

  1. Dayanak varlığın vade ayı son işlem günü ve öncesindeki asgari iki is gününe ait İzmir Ticaret Borsası’nda oluşan Ege Standart 1 baz kalite pamuk fiyatlarının miktar ağırlıklı ortalaması Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı olarak alınır.

  2. Bu günlerde İzmir Ticaret Borsası’nda yeterli işlem olmaması halinde, var olan işlemlerin ortalaması ile İzmir Ticaret Borsası pamuk salonunda faaliyet gösteren asgari on iki üyeden azami %1 fiyat aralığı ile Ege Standart 1 baz kalite pamuk için alınacak kotasyonların arasından en iyi ve en kötü iki fiyat atıldıktan sonra kalanların aritmetik ortalaması uzlaşma fiyatı olarak alınır. Spot piyasada gerçeklesen işlemlerin Vade Sonu Uzlaşma Fiyatının belirlenmesinde yeterli olup olmadığına Uzlaşma Fiyatı Komitesi karar verir.

  - "VİOP-Altın" Vadeli İşlem Sözleşmesi : Son işlem gününde ilgili vade ayına ait sözleşmenin Borsa seansının son 1 saati boyunca oluşan fiyatlarının miktar ağırlıklı ortalamasıyla bulunan fiyat vade sonu uzlaşma fiyatıdır. Son 1 saatte işlem olmazsa veya bulunan fiyat, öğleden sonra uluslararası spot piyasada oluşan gösterge fiyatın Merkez Bankası’nın saat 15.30’da açıklayacağı gösterge niteliğindeki ABD Doları Satış Kuru kullanılarak ve ons ağırlık biriminin grama çevrilmesinde kullanılan 31,1035 değerine bölünmesi ile bulunan TL/gram altın fiyatından yüzde 1 sapması halinde, uluslararası spot piyasada oluşan gösterge fiyat ile hesaplanan TL/gram altın fiyatı vade sonu uzlaşma fiyatı olarak kullanılır.

  - "VİOP-Dolar / Ons Altın" Vadeli İşlem Sözleşmesi : Son işlem gününde ilgili vade ayına ait sözleşmenin Borsa seansının son 1 saati boyunca oluşan fiyatlarının miktar ağırlıklı ortalamasıyla bulunan fiyat vade sonu uzlaşma fiyatıdır. Son 1 saatte işlem olmazsa veya bulunan fiyatın, öğleden sonra uluslararası spot piyasada oluşan gösterge fiyattan yüzde 1 sapması halinde, uluslararası spot piyasada oluşan gösterge fiyat vade sonu uzlaşma fiyatı olur.

  - "VİOP-Euro / Dolar Çapraz Kuru" Vadeli İşlem Sözleşmesi : TCMB’nin son islem gününde açıkladıgı gösterge niteligindeki Euro/Amerikan Doları çapraz kurudur. Belirlenen vade sonu uzlasma fiyatı en yakın fiyat adımına yuvarlanır.

  - "VİOP-Baz Yük Elektrik" Vadeli İşlem Sözleşmesi : Vade ayının her bir saati için piyasa işleticisi tarafından açıklanan Kısıtsız Piyasa Takas Fiyatı’ndan hesaplanan basit aritmetik ortalama vade sonu uzlasma fiyatıdır.

  - Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri : Dayanak varlık olarak kabul edilen her bir payın son işlem gününde spot piyasada ikinci seans sürekli müzayede sonunda oluşan AOF’si ile kapanış seansında oluşan kapanış fiyatının aritmetik ortalaması dikkate alınarak bulunan değer, vade sonu uzlaşma fiyatı olur. Son işlem günü, spot piyasada ikinci seans ve/veya kapanış seansının kısmen veya tamamen kapalı olması veya açık olup da fiyat oluşmaması durumunda vade sonu uzlaşma fiyatı, Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından en son sürekli müzayedede oluşan AOF dikkate alınarak belirlenir.


        <<<---   VİOP ana sayfasına dön


 

Menkul Kıymet ve diğer Sermaye Piyasası araçlarından elde edilecek gelirlerin vergilendirilmesi
Kamuyu Aydınlatma Formu
 
      © 2014 Euro Finans Menkul Değerler A.Ş.
      Tüm Hakları Saklıdır.   |   Genel Hükümler   |   Gizlilik Politikası   |   www.eurofinansmenkul.com   |     info@euroyatirim.com.tr
BİST Pay piyasası ve endeks verileri, VİOP verileri, Tahvil-repo verileri, haberler, serbest piyasa ve uluslararası veriler
kapanış verileridir. Verileri izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

BİST isim ve logosu BİST adına tescilli olup, izinsiz kullanılamaz. İktibas edilemez, değiştirilemez ve/veya çoğaltılamaz. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen
BİST'e ait olup, tekrar yayımlanamaz. Bu kapsamda, hiçbir açık veya örtülü lisans verilmemektedir.

BİST ismi, logosu veya BİST ismi altında açıklanan bilgiler kullanılarak oluşturulan uygulamalardaki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanarak yapılan işlemlerden doğacak
her türlü maddi/manevi zarardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı BİST sorumlu tutulamaz.